21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W „Praktyku” w ramach tego Święta realizowaliśmy Tydzień kultury języka polskiego, podczas którego zachęcaliśmy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w wybranej przez siebie formie aktywności:

– nagranie autorskiej piosenki młodzieżowej (w dowolnej konwencji, np. na wzór rapowanej składanki),

– nagranie własnej głosowej interpretacji wybranego wiersza ulubionego polskiego poety,

-przedstawienie scenki dramatycznej na podstawie fragmentu utworu literackiego omawianego na lekcjach języka polskiego.

Można było zaprezentować swoje umiejętności językowo-wokalne, talent artystyczny, grę aktorską indywidualnie lub grupowo w odpowiednio dobranej ekipie przyjaciół.

Najważniejszym celem tych prezentacji było ukazanie piękna mowy ojczystej, sprawności językowych i teatralnych. Liczyła się oryginalność pomysłu i dobra zabawa, zarówno wykonawców jak też odbiorców. Wszyscy uczestnicy tygodnia języka polskiego zostali nagrodzeni ocenami z języka polskiego i ocena z zachowania.

Na godzinach wychowawczych Uczniowie zostali zapoznani z problematyką eliminacji wulgaryzmów w życiu codziennym. Jest to odpowiedź na narastający z roku na rok problem wulgaryzacji języka w życiu społecznym, w tym szkolnym. Chcelismy w ten sposób też wyjść na przeciw oczekiwaniom tych, którzy przyznają, że mają ten problem i chcieliby wyeliminować tę przywarę.

Zapraszamy do obejrzenia prac i nagrań!!