9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Chcąc włączyć się w ogólnopolskie obchody zaproponowaliśmy naszym uczniom konkurs na mema dotyczącego bezpieczeństwa w Internecie. Nagrodziliśmy 5 autorów najciekawszych memów: Piotra Orzechowskiego, Przemka Klimka, Roberta Wiktorowskiego, Patryka Koseckiego i Norberta Puto.
Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy jaką jest Internet, należy zauważyć, iż może być to miejsce za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw.
Poniżej kilka rad:
– Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:
- Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
- Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
- Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).
– Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:
- Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
- Pamiętaj treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
- Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,
- Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.
– Najczęstsze zagrożenia:
- Złośliwe oprogramowanie – instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
- Hejt – często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty.
- Niebezpieczne gry – bardzo często Internet to „wypełniacz” czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań. Niektóre z nich, mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
- Kontakt z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming) – Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
- Materiały epatujące przemocą. W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
- Uzależnienie od Internetu – gdy zbyt długo korzystamy z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie może być to pierwsza oznaka uzależnienia.
- Kontakt z internetowymi oszustami. W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia część z nich to po prostu próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę, można np. poczytać opinie o sklepie. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli nie, masz prawo odmówić jego przyjęcia.
(Żródło: https://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst-1/31098,Dzien-Bezpiecznego-Internetu.html )
Przydatne linki:
https://dyzurnet.pl/ – Dyżur.net
https://reagujzglos.dyzurnet.pl/download/Co_zrobic_gdy.pdf – Algorytm postępowania Dyżur.net
https://dyzurnet.pl/formularz/?pl – zgłoszenie nielegalnych treści,
800 100 100 – telefon dla nauczycieli i rodziców,
http://fdds.pl/ – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
http://fdds.pl/best/ – bezpieczna przeglądarka dla dzieci.
https://116111.pl/ – telefon zaufania
http://www.saferinternet.pl/ – bezpieczeństwo dzieci on-line