W poniedziałek 27 stycznia obchodzilliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Został ustanowiony na pamiątkę wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau, w którym hitlerowcy zgładzili co najmniej milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów. Uczniowie klasy Ic wraz z wychowawcą uczcili pamięć ofiar.
Na placu Trzeciego Maja w Nowym Sączu zapłonęły znicze. Zapalili je uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Wielogłowach, których po miejscach związanych z zagładą Żydów oprowadzali miłośnicy sądeckiej historii – Łukasz Połomski i Artur Franczak z Biblioteki Pedagogicznej. Znicze zapłonęły w miejscu dawnej studzienki, gdzie Niemcy mordowali żydowskie dzieci.
Lekcja historii rozpoczęła się w sądeckiej synagodze. Uczniowie stanęli ciasno w kompletnych ciemnościach pośrodku głównej sali. Z ciemności Łukasz Połomski opowiadał, że tak właśnie musieli się czuć Żydzi w komorach gazowych. Następnie usłyszeliśmy kilka bardzo ciekawych a zarazerm tragicznych historii o żydach, które opowiedział nam pan Łukasz Połomski i Artur Franczak. Później oprowadzili nas ulicami dawnego getta, na miejscu studzienki zostawilśmy znicze i przeszlśmy na Cmentarz Żydowski przy ulicy Rybackiej. Zwiedziliśmy też ohel cadyków Halberstamów, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o kulturze i religii narodu, który 800 lat żył obok nas, wśród nas i zostały po nim tylko wspomnienia i kamienie nagrobne.
Więcej o obchodach tego dnia możecie przeczytać tutaj.