21 lutego każdego roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. na pamiątkę tragicznych wydarzeń w Bangladeszu.W 1952 r. w wyniku walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło tam pięciu studentów.
Według szacunków UNESCO w ciągu kilku następnych pokoleń zaniknie aż połowa z sześciu tysięcy istniejących języków, dlatego musimy dbać o polszczyznę jako o bezcenne dobro naszego narodu. W języku polskim wyraża się bowiem zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura wszystkich Polaków.
Język polski, obecnie ojczysta mowa 46 milionów ludzi na świecie, kształtował się przez wieki naszych dziejów. Utrwalali go w swych utworach poeci i pisarze, łamiąc zasadę średniowiecznego uniwersalizmu, narzucającą całej Europie jeden język – łacinę. Można powiedzieć, że pierwszym pisarzem tworzącym oryginalne dzieła w języku polskim był Mikołaj Rej z Nagłowic. Swój pogląd na temat języka polskiego zawarł w słynnym zdaniu:
,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!”
Kontynuatorem jego dzieła, prawdziwym ojcem poezji polskiej okazał się Jan Kochanowski, a po nim przyszli inni wybitni twórcy literatury polskiej.
Choć Polska na skutek wojen, grabieży, zaborów – straciła ogromną część dóbr kultury, to jednak Polacy obronili swoją tożsamość dzięki językowi polskiemu, w którym rodziły się arcydzieła sztuki – najskuteczniejsza broń w walce z wrogiem. Poprzez dzieła literackie polskich autorów świat dowiadywał się o naszej ojczyźnie, mimo że nie było jej na mapach Europy. Dzisiaj minęły zagrożenia zewnętrzne, ale wraz z rozwojem kultury masowej można zauważyć narastanie niepokojącego zjawiska, jakim jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej.
Kolejnym niepokojącym problemem wydaję się nieumiejętność poprawnego mówienia i pisania w języku polskim. Ocenia się, że aż 77% Polaków ma problemy ze zrozumieniem tekstów, a mianem sprawnych językowo można nazwać tylko 2% z nas. A przecież można czytać różne książki, nie tylko szkolne lektury. Istnieje wiele nowości na rynku wydawniczym, wystarczy okazać odrobinę zainteresowania.
Godne pochwały są wszelkie inicjatywy mające na celu wzbudzenie zainteresowania kulturą wyrażaną w języku. Rok 2006, z inicjatywy Senatu RP, obchodzony był w Polsce jako Rok Języka Polskiego. Organizowany jest coroczny plebiscyt na ,,Mistrza Mowy Polskiej” .

Również w naszej szkole wyłoniliśmy Mistrza Mowy Polskiej. Zabawa trwała od 21.02.2017 – 23.02.2017 r., składała się z kilku etapów:
I etap – dyktando ze słuchu – wszyscy uczniowie pisali tekst dyktanda a najlepsze 10 osób z całej szkoły przechodziło do II etapu,
II etap – test z poprawności językowej, obejmujący zagadnienia poprawności językowej – najlepsza piątka brała udział w wielkim finale!
III etap – treszczyki , czyli wygłoszenie tekstów trudnych do wypowiedzenia.
Mistrzem Mowy Ojczystej w Branżowej Szkole I stopnia „Praktyk”
w Wielogłowach został Paweł Basta (103 pkt.), drugie miejsce zajęła Natalia Zając (102 pkt.) a trzecie miejsce Dawid Motak (99,5 pkt.). Gratulujemy zwycięzcy i wszystkim uczestnikom konkursu.