Krokus – ocalić od zapomnienia jest elementem międzynarodowego przedsięwzięcia Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście i Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie, które przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów oraz materiały do nauczania o Holocauście. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy.

Branżowa Szkoła I stopnia PRAKTYK w Wielogłowach  po raz pierwszy wzięła udział w Międzynarodowym Projekcie „Krokus”. Dla naszej szkoły to nowe wydarzenie, jednak nie pierwsze związane z tematyką Holocaustu. Tradycją jest, że uczniowie klas III wyjeżdżają do Oświęcimia, zwiedzają niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Zapoznają się z tragiczną historią ludzi, którzy podczas II wojny światowej stali się ofiarami w obozach zagłady.

Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar – krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.